Online zápisy CCV do Zimního semestru 2022/2023 probíhají zde: Online zápisy
„NÁRODNÍ MUZEUM“
Program školního roku 2020/2021 byl z důvodu epidemie aktualizován a bude zrealizován ve školním roce 2021/2022
Přednášky jsou určeny pro přihlášené prarodiče (studenty CCV) a jejich vnoučata ve věku 6–12 let a konají se pravidelně jednou měsíčně v sobotu od 10.00 do 12.00 hod. v přednáškovém sále č. 102 Historické budovy Národního muzea, Václavské nám. 68, Praha 1.
16. 10. 2021: Národní muzeum: 203 let historie
27. 11. 2021: Přírodovědné muzeum a jeho sbírky
11. 12. 2021: Přírodovědec v muzeu
15. 1. 2022: Historické muzeum a jeho sbírky
19. 2. 2022: Historik v muzeu
19. 3. 2022: Knihovna NM
23. 4. 2022: České muzeum hudby
14. 5. 2022: Náprstkovo muzeum
Zápisné 1. 000,– Kč za dvojici prarodič – vnouče na celý školní rok 2021/2022 ,bylo splatné v Centru celoživotního
vzdělávání, Domovina, Na Maninách 32a, Praha 7
Ke studiu bylo přijato celkem 40 dvojic.
Garantem tohoto mezigeneračního vzdělávacího projektu je doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D.,
náměstek GŘ NM pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost,
metodiky studia jsou Bc. Veronika Pleskotová a Mgr. František Tymr z Oddělení vzdělávání a kulturních aktivit
NM.
Ing. Dana Steinová, Centrum celoživotního vzdělávání
Experimentální Univerzita pro prarodiče a vnoučata je nová forma mezigeneračního vzdělávání, která je organizována v těsné spolupráci CCV s fakultami pražských VŠ a koná se na jejich akademické půdě. Prarodič a vnouče ve věku 6–12 let tvoří studijní tým, který si vzájemně pomáhá a obohacuje se. První obor „Astronomie“ byl veden Doc. RNDr Martinem Šolcem v letech 2004–6 na MFF UK, další obor „Krajina a les“pak zrealizovala Lesnická fakulta ČZU ve školním roce 2006/7. Od roku 2007 nabídla čtyřsemestrový obor „Zajímavosti z přírodních věd“ Přírodovědecká fakulta UK. Ve školním roce tj 2009/10 se v Mezinárodním roce astronomie opět Experimentální univerzita vrátila na MFF UK. Ve školním roce 2010/11 to byl kurz „Egyptologie“ na FF UK připravený ve spolupráci s Čs. egyptologickým ústavem. Ve školním roce 2011/12 se Experimentální univerzita vrátila opět na MFF UK, tentokrát se jednalo o nový obor „Zajímavosti z meteorologie a klimatologie“. Od října 2012 do května 2014 byl zrealizován na České zemědělské univerzitě obor“Člověk, zvířata a zvířátka.“, který pokračoval dalšími dvěma semestry oboru „Les a krajina v ČR“ od října 2014 do května 2015. Ve školním roce 2015/16 se Experimentální univerzita přesunula na Přírodovědeckou fakultu UK, kde katedra geografie nabídla nádherně připravený obor „ Geografické výpravy za poznáním“. Ve školním roce 2016/17 Experimentální univerzita pokračovala na Přírodovědecké fakultě UK dalším oborem „Ochrana životního prostředí“ve spolupráci s Ústavem pro životní prostředí. Ve školním roce 2017/18 se vrátila Exp.uni. na MFF UK k oboru „Astronomie“ a ve školním roce 2018/19 se opět konala Meteorologie a klimatologie na MFF UK. Od řijna 2019 to byl velmi atraktivní obor „Jak se žilo v antice“ ve spolupráci s Ústavem řeckých a římských studií FF UK s letním táborem v Římě v červenci 2020. Nezrealizované přednášky z doby pandemie byly nahrazeny 3.10.20
Zápisné pro dvojici prarodič – vnouče na celý školní rok činí 1.000,– Kč. Přednášky se konají jednou měsíčně v sobotu dopoledne, o prázdninách se pro účastníky pořádá pravidelně letní tábor. Nový obor připravený ve spolupráci s Národním muzeem na školní rok 2020/21 bude aktualizován a jeho realizace bude přesunuta na školní rok 2021/2022
Napsali o nás: Instinkt 19.1.2017 str. 1, str 2.
ŠKOLNÍ ROK 2020/2021
Experimentální univerzita- Národní muzeum
Zápisné 1.000,– Kč za dvojici prarodič – vnouče na celý školní rok 2020/2021 je splatné během dubna v úterý a středu v Centru celoživotního vzdělávání, Domovina, Na Maninách 32a, Praha 7, pro stávající studenty Exp.uni.Během květnových přednášek se mohou zapsat na neobsazená místa noví zájemci.
EXPERIMENTÁLNÍ UNIVERZITU NELZE UHRADIT PROSTŘEDNICTVÍM ON-LINE ZÁPISŮ
První Experimentální univerzita pro prarodiče a vnoučata byla organizována ve školním roce 2004/2005 ve spolupráci Centra celoživotního vzdělávání a Matematicko-fyzikální fakulty UK.
Tento mezigenerační vzdělávací projekt poprvé umožil vnoučatům ve věku 6–12 let a jejich babičkám a dědečkům společné studium na akademické půdě. V dalších letech byl projekt realizován ve spolupráci s Lesnickou fakultou ČZU a Přírodovědeckou fakultou UK. Dvojice prarodič- vnouče tvoří tým, který si vzájemně pomáhá a radí. Prarodiče si libují v důležité roli poradců a děti se na fakultách seznamují s obory svého možného budoucího profesního zaměření. Přednášky se konají jednou měsíčně v sobotu v podání vysokoškolských pedagogů a jsou přizpůsobeny dětskému posluchači. O hlavních prázdninách se konají letní tábory. Projekt nejen rozšiřuje obzor vnoučatům i prarodičům, ale vytváří také prostor pro upevnění jejich vzájemných vztahů.
Do prvního běhu oboru „Astronomie“ bylo přijato ve šk.roce 2004/2005 padesát dvojic , v dalším školním roce byl počet snížen na polovinu. K tomuto oboru jsme se vrátili znovu ve školním roce 2009/2010. Hlavním důvodem bylo, že rok 2009 byl prohlášen Světovým rokem astronomie. Program přednášek a setkání vypadal následovně:
Po skončení prvního školního roku se konal letní tábor na Lidové hvězdárně v Úpici. Dopoledne to byly filmy a přednášky, odpoledne vycházky a večer pozorování noční oblohy hvězdářským dalekohledem. Na závěr se konala astronomická olympiáda. Po skončení druhého školního roku se už nekonal tábor, ale dvoudenní výlet do jižních Čech, při kterém jsme navštívili planetárium v Českých Budějovicích, obzervatoř na Kleti a sluneční hodiny v Českém Krumlově.Celý čtyřsemestrový kurz vedl obětavě Doc.RNDr.Martin Šolc,stejně tak, jako velí letošní Experimentální univerzitě. V následujících oborech na Lesnické fakultě ČZU a na Přírodovědecké fakultě UK se lektoři střídali a každou přednášku zajištoval někdo jiný, jak je patrné z následujícího programu „Zajímavosti z přrodních věd“ na Přírodovědecké fakultě UK ve šk.roce 2008/2009
V roce 2007 se konal vzrušující letní tábor v Josefově dole v Jizerských horách pod odborným vedením lesního pedagoga Ing.Karla Pokorného a místních lesníků, kteří děti učili sázet stromky, seznamovali je s těžbou dřeva a chovem zvěře. Na závěr opět proběhla lesnická olympiáda.
V roce 2008 vnoučata i prarodiče sbírali houby pod odborným dohledem jednoho z největších českých mykologů, RNDr.Františka Kotlaby na houbařském táboře v Soběslavi. Na závěr se uskutečnila houbařská olympiáda a pan Dr.Kotlaba strhával nemilosrdně body i za jen trochu nepřesné druhové jméno houby!
Nádherné prostředí Národního parku Česko-Saské Švýcarsko se stalo v srpnu 2009 dějištěm letního tábora určeného 48 prarodičům a vnoučatům- absolventům geologie a geografie Experimentální univerzity na Přírodovědecké fakulty UK. Přednášky geografa RNDr.Miroslava
Marady,Ph.D. a výlety po naučných stezkách , skály, soutěsky a skalní města na české i saské straně národního parku se stala cílem jejich putování.
V roce 2010 na účastníky tohoto mezigeneračního vzdělávacího projektu opět čekal astronomický letní tábor v Úpici. A ti, kteří ve školním roce 2010/2011 studovali egyptologii , kterou připravilo Centrum celoživotního vzdělávání ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem a Filozofickou fakultou UK, jeli s egyptoložkou Mgr. Martinou Bardoňovou na letní egyptologický tábor do Jestřebích hor, kde se učili tančit egyptské lidové tance, vyrábět si oděvy z papyru, resp. .krepového papíru, měnili se v mumie pomocí toaletního papíru a vykradače hrobek, zkrátka si hráli na život ve starém Egyptě.
Ve školním roce 2011/2012 se vrátila Experimentální univerzita opět na MFF UK a tentokrát to byly „Zajímavosti z meteorologie a klimatologie“. Metodičkou kurzu byla paní Doc.RNDr. Jaroslava Kalvová,CSc. Pod jejím vedením se v létě konal letní tábor v zařízení Českého hydrometeoroligckého ústavu v Radostovicích u Mladé Vožice od 29.7. do 4.8.2012. Program byl nevídaně pestrý, meteorologové z Prahy přijížděli třeba jen na den a hráli si s dětmi na v lese na fotony, či na to ,jak se dělá televizní předpověď počasí, 3× denně děti absolvovaly meteorologická měření , navíc sportovní a orientační hry, koupání v nedalekém rybníku a k tomu sem tam ještě doběhly s babičkami do lesa na houby či maliny. Vedoucí ,prarodiče i vnoučata byli táborem nadšeni.
Po šesti letech se vrátila Experimentální univerzita na Českou zemědělskou univerzitu.Ve školním roce 2012/2013 byl z iniciativy Prof.Ing.Ivana Ročka, CSc. otevřen nádherný obor „Člověk, zvířata a zvířátka“ , který zejména městským dětem dal vzácnou příležitost seznámit se s hospodářskými zvířaty formou přednášek i praktických cvičení v terenu.
O prázdninách se konal tradiční letní tábor, letos samozřejmě se zvířátky na Farmě u Sv. Anny v Brandýse n.L,kde děti jezdily na koních,dojily kozy a babičky se seznámily s výrobou sýrů, odborníci z ČZU za nimi jezdili s přednáškami a starší děti připravovaly program pro babičky i mladší děti. A od podzimu 2013 si všichni užili pokračování dalšího ročníku oboru „Člověk, zvířata a zvířátka“. Po přednáškách se obvykle „šlo na koně“ na školní statek či zkontrolovat ,jak vyrostla kůzlata či jehňata v demonstračních kotcích.
A nikomu se nechtělo z ČZU odejít, proto jsou všichni nadšeni, že prof. Ivan Vlček připravil pokračování studia pod názvem „Les a krajina v ČR“ na další čtyři semestry.
V létě 2015 se konal velmi netradiční letní tábor ,vnoučata a prarodiče společně procestovali
východní pobřeží USA.
Ve školním roce 2015/2016 se Experimentální univerzita vrátila po delší době zpět na Přírodovědnou fakultu UK, na katedře geografie se koná obor„ GEOGRAFICKÉ VÝPRAVY ZA POZNÁNÍM aneb ROZUMÍME DNEŠNÍMU SVĚTU?“ ,odborným garantem programu je Doc.RNDr.Ivan Chromý, Ph.D. a organizátorkou Doc.RNDr.Hana Kühnlová.
Ve školním roce 2016/2017 Experimentální univerzita pokračovala na Přírodovědecké fakultě UK nesmírně atraktivním oborem „Ochrana životního prostředí“, jehož garantem byl Prof. RNDr.Tomáš Cajthaml,Ph.D. Letní tábor se bude konat v červenci 2017 v chatovém táboře u Jinolických rybníků v Českém ráji a odborný program bude připraven ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny-chráněnou krajinnou oblastí Českého ráje.
15. 10. 2016 Jakým způsobem si otravujeme životní prostředí a jak to můžeme napravit
12. l1. 2016 Dýchám, dýcháš, dýcháme, aneb co je povětří a jaká je jeho kvalita
10. 12. 2016 Význam půdy pro fungování krajiny
14. l. 2017 Jak se dělá pitná voda
18. 2. 2017 Jak správně chránit šumavskou přírodu?
18. 3. 2017 Význam ptactva v ochraně přírody
8. 4. 2017 Chov ryb v českých řekách
13. 5.2017 Rybožraví ptáci versus rybáři
Ve školním roce 2017/2018 se Experimentální univerzita vrací na Matematicko-Fyzikální fakultu UK. Garantem oboru „Astronomie“ je opět Doc. RNDr. Martin Šolc, CSc., který připravil vůbec první program Experimentální univerzity v školním roce 2004/2005. Děti ,které tehdy obor navštěvovaly, jsou už dospělé ,ale stále vzpomínají na to, jak si vyráběly vlastní dalekohled a sluneční hodiny a pozorovaly o prázdninách noční oblohu na hvězdárně v Úpici….Letní astronomický tábor je samozřejmě připraven i pro absolventy tohoto ročníku.
14.10. 2017 Orientace na obloze, souhvězdí, otočná mapa oblohy
11.11. 2017 Námořní navigace, objevitelé a piráti
09.12. 2017 Sluneční hodiny,výroba vlastních slunečních hodin
13. 01.2018 Dalekohledy, vlastní pozorování
10.02. 2018 Konstrukce vlastního dalekohledu
10. 03. 2018 Práce s programem Stellarium
14.04. 2018 Exkurze na Štefánikovu hvězdárnu na Petříně
12.05. 2018 Exkurze na observatoř Astronomického ústavu AV v Ondřejově
Ve školním roce 2018/2019 pokračuje Experimentální univerzita opět na MFF UK, tentokrát s oborem ZAJÍMAVOSTI Z VÝZKUMU ATMOSFÉRY, METEOROLOGIE A KLIMATOLOGIE pod vedením osvědčené a obětavé Doc.RNDr.Jaroslavy Kalvové,CSc.
20. 10. 2018 Prof.RNDr.Jan Bednář,CSc.,Mgr.Peter Huszár,Ph.D.,Doc.Petr
Pišoft,Ph.D.: Proč je obloha modrá- optické jevy a světlo v atmosféře
10. 11. 2018 Mgr.Peter Huszár,Ph.D.:Proč fouká vítr a jak vznikají tornáda
08. 12. 2018 Mgr.Michal Žák, Ph.D.:Předpověď počasí, praxe meteorologa a sledování atmosféry
26. 01.2019 Doc.RNDr. Petr Pišoft, Ph.D.:Co se skrývá v oceánech
16. 02.2019 Doc. RNDr. Jaroslava Kalvová, CSc.,RNDr.Eva Holtanová,Ph.D.: Vývoj klimatu na Zemi aneb Cesta do pravěku
16. 03. 2019 Mgr.Michal Belda,Ph.D.,RNDr.Eva Holtanová,Ph.D.:Jak se mění klima a co nás čeká v budoucnu
06. 04. 2019 RNDr. Kateřina Šindelářová, PhD.,Mgr.Jan Karlický: Proč nedýcháme čistý vzduch
11. 05. 2019 RNDr. Aleš Raidl, PhD.: Chaos a krása na příkladech z meteorologie a klimatologie
šk. rok 2020/2021
17.10.2020 Národní muzeum: 202 let historie
21.11.2020 Přírodovědné muzeum a jeho sbírky
12.12.2020: Přírodovědec v muzeu
16.1.2021: Historické muzeum a jeho spírky
20.2.2021: Historik v muzeu
20.3.2021: Knihovna NM
17.4.2021: České muzeum hudby
15.5.2021: Náprstkovo muzeum
Letní tábor se konal v Jizerských horách.Tento školní rok se koná historický obor JAK SE ŽILO V ANTICE ve spolupráci s Ústavem řeckých a latinských studií FF UK, metodikem
je Doc.PhDr.Václav Marek,CSc.
S babičkou a dědou to vůbec není nuda, naopak, dá se s nimi zažít
skvělé dobrodružství a dozvědět se hodně nového, to by vám mohla
potvrdit spousta vnoučat. A hlavně jim netvrd´te, že na vysokou školu se
dá jít až po maturitě, děti z Experimentální univerzity by vám to
stejně nevěřily.
Ing.Dana Steinová